გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ნაწყვეტი ა.ს. პუშკინის პოემიდან „ევგენი ონეგინი“
„მას ეძახდნენ ტატიანას“
|
საგანი/პედაგოგი
|
რუსული ენა/რევაზ ჯინორია
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო საფეხური/VII
კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
2 მოსწავლე/განსაკუთრებული საჭიროების მიდგომების მოსწავლეები არ არიან.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
·
მოსწავლეებს განუვითარდებათ კითხვის უნარი;
·
ტესტის შესრულების, კითხვებზე პასუხის გაცემის უნარ-ჩვევები;
|
გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
|
·
მოსწავლე გაეცნობა დიდი რუსი პოეტის ა.ს. პუშკინის
შემოქმედებას;
·
პოემის შექმნის ისტორიას;
·
შეძლებს ეპოქის დახასიათებას;
·
მოსწავლე მსჯელობს, საუბრობს, აკეთებს დასკვნებს და
აანალიზებს მიღებულ ინფორმაციას;
|
წინარე ცოდნა
|
·
მოსწავლეებს აქვთ გარკვეული ლექსიკური მარაგი და გრამატიკული
ცოდნა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ წინასწარ შედგენილი შეფასების სქემის მიხედვით.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
სასწავლო მასალა: სახელმძღვანელო, დამატებითი ლიტერატურა.
ტექნიკური რესურსი: კომპიუტერი, პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
კლასის ორგანიზება _ 2 წთ;
გაკვეთილის A ფაზა _ გამოწვევა
აქტივობა 1 _ გონებრივი იერიში _ 5 წთ;
კითხვა-პასუხი
1. რა
ჰქვიოდა დებს?
2. რომელი
და იყო უმფროსი?
3. როგორ
გამოიყურებოდა ოლგა?
4. როგორი
ხასიათის იყო?
5. რატომ
არ აკონკრეტებს პოეტი ოლგას პორტრეტ?
6. იყო
ტატიანა ლამაზი? რატომ ფიქრობთ ასე?
7. რა
უყვარდა მას? რა არ უყვარდა?
8. რას
ვერ აკეთებდა ბავშვობაში?
9. როგორ
ადარებს დებს პოეტი?
10. რომელ
გმირს ჰგავდით ბავშვობაში?
გაკვეთილის B ფაზა _ ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა 2 მოსამზადებელი სამუშაო, ელექტრონული პრეზენტაციის ჩვენება
_ 5 წთ.
ტექსტში გამოყენებული ახალი უცნობი სიტყვების დამუშავება და შესწავლა.
ახალი სიტყვების სწორად წარმოთქმა. ბიოგრაფიული მასალის მიწოდება პუშკინზე. ეპოქის
დახასიათება.
აქტივობა 3 _ გაცნობითი კითხვა _ 15 წთ;
მოსწავლეები კითხულობენ ნაწყვეტს. ლექსს ვყოფთ ნაწილებად და ვასათაურებთ.
მოსწავლეები პასუხობენ მასწავლებლის წინასწარ მომზადებულ კითხვებს. სწორია, არა სწორია,
კი, არა.
აქტივობა 4 _ ძირითადი კითხვა 15 წთ.
მოსწავლე ყურადღებით კითხულობს ტექსტს. პასუხობს დასმულ კითხვებზე. მოსწავლე
ასრულებს მასწავლებლის მიერ შემოთავაზებულ გრამატიკულ ტესტს.
გაკვეთილის C ფაზა _ რეფლექსია
მასწავლებელი აფასებს კლასის მუშაობას. კლასის აქტივობას საკუთარი დამოკიდებულების
გამოხატვას. გრამატიკული კონსტრუქციის სწორად გამოყენებას.
საშინაო დავალება 3 წთ.
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Posts (Atom)
No comments:
Post a Comment